Вітаю Вас, Гість




Відбулася презентація книжки Наталії Халімон та Сергія Спутая «Учителем школа стоїть…»
(до 150-річчя Ковчинської школи)

       У Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику М.Коцюбинського відбулася презентація книжки Наталії Халімон та Сергія Спутая «Учителем школа стоїть…» (до150-річчя Ковчинської школи) (Київ, «Логос», 2012). 
Книга присвячена історії школи села Ковчин, що в Куликівському районі нашої області. Досліджується 150-річний шлях цього навчального закладу від церковно-парафіяльної (з 1862 р.) до сучасної. Широко розкрита у книзі спадщина педагога –методиста Лідії Деполович, авторки декількох видань українського Буквара. Видання містить майже 400 світлин зі шкільного життя, історичних документів, портретів вчителів.

       Під час презентації Наталія Халімон (директорка Ковчинської школи) та Сергій Спутай (нині науковець, колишній випускник школи) розповіли присутнім про історію школи, кращих її педагогів за всі часи, а також про сучасні реалії та досягнення педагогічного колективу учбового закладу. 

       В заході взяли участь: директор музею Ігор Коцюбинський, заст. голови Куликівської РДА з гуманітарних питань Володимир Повозник, історик-краєзнавець Андрій Курданов, заст. завідувача Чернігівського міського відділу освіти – Михайло Рубан, історик Сергій Горобець, колишній вчитель Ковчинської школи – Федір Піддубний, викладачі Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. Лазаревського Олег Воронко та Людмила Ясновська , засл. вчителька України Любов Піддубна, директор обласного центру медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Відродження» Василь Пасічник. Усі виступаючі констатували великий обсяг корисного матеріалу, використаний авторами при написанні книги, побажали їм подальших творчих успіхів. (З офіційного сайту Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М.Коцюбинського, 12 жовтня 2013 р.).


ВІД АВТОРІВ

 

Людське життя складається з кількох важливих етапів. У когось їх багато, у когось менше. Проте в кожної людини є важливий стартовий етап під назвою "школа" – це період становлення, закладання фундаменту всього подальшого життя. Наскільки цей фундамент буде міцним, багато в чому залежить від того, де людина вчилась і хто її вчив. Тобто від першого навчального закладу та його вчителів, до яких батьки "віддають у науку" свою дитину.

Школа – один з найдавніших соціальних інститутів, покликаний вчити і виховувати нові покоління. Це важка й почесна місія, і тим більша вона – у сільської школи, яка водночас виконує роль центрального стержня життя всієї місцевої громади. І цю роль неможливо переоцінити.

Ковчинська загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів імені Л. П. Деполович Куликівського району Чернігівської області має поважний вік і насичену історію. У жовтні 2012 року вона святкує своє 150-річчя! Попри міцні, фундаментальні традиції, нажиті й утверджені за півтора століття, ця школа дуже молода, бо педагоги, які в ній працюють, відчувають мінливість часу і гідно відповідають на всі його виклики. Завдяки їхній самовідданій праці Ковчинська школа зажила доброї слави далеко за межами рідного села.

Для тих же, хто вчився в стінах цієї школи, вона на все життя лишилася другим рідним домом, а її вчителі – другими батьками.

Ця книга присвячується ковчинським учителям – тим базовим опорам мудрості та досвіду, на яких міцно стоїть школа села Ковчин. Хай це видання засвідчить, що ми, її вихованці, пам’ятаємо, звідки пішли у своє доросле життя і великий світ. Пам’ятаємо, дякуємо і вклоняємося до землі.

Автори щиро вдячні всім, хто надав матеріали, спогади, фотографії для цієї книги й особисто допоміг їй з’явитися на світ. Передусім слова подяки чернігівському історику та краєзнавцю Сергієві Михайловичу Горобцю. Його монографія "Земські школи Чернігівського району" стала непомильним дороговказом під час розробки історії Ковчинського навчального закладу.

Дякуємо також за допомогу вчителям Ковчинської школи – Федорові Федоровичу та Любові Семенівні Піддубним, Лідії Михайлівні Туш і Наталії Лаврентіївні Дейнеко, випускникам навчального закладу – Іванові Федоровичу Халімону, Юрію Кириловичу Пищолці, Вадиму Леонтійовичу Скуратівському, Людмилі Яківні Срібній, Людмилі Анатоліївні Богдановій, Тетяні Михайлівні Стеценко, Тамарі Михайлівні Завадській, Геннадію Володимировичу Левченку, Валентині Михайлівні Мельник, Тетяні Михайлівні Косій, а також дітям та онукам ковчинських педагогів – Валентині Самофаловій, Богдані Вовк, Анні Соколовій та іншим.

До цієї книги ввійшли матеріали, знайдені у фондах Державного архіву Чернігівської області, Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського та обласної універсальної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка, а також матеріали з експозиції та фондів краєзнавчого музею села Ковчин.

     Автори не претендують на остаточне висвітлення історії рідної школи. Якщо випадково чи з певних причин інформація про когось із учителів не потрапила до цього скромного дослідження, заздалегідь приносимо глибокі вибачення і просимо повідомити про це. Залишаючи тему роботи відкритою, запрошуємо всіх небайдужих продовжити збір матеріалів з історії Ковчинської школи.